دکوراسیون, مبل راحتی, مبلمان خانگی

مبل در مقابل کاناپه: تفاوت چیست؟

در دنیای طراحی، ممکن است دو کلمه به اندازه «مبل» و «کاناپه» قابل بحث نباشد. برای برخی، آنها یک ایده واحد را نشان می دهند و برای برخی دیگر، معانی کاملا متفاوتی دارند.

پس واقعاً تفاوت این دو چیست؟ در اینجا، فیسال (طراح مبلمان ) توضیح می دهد که چگونه طراحان از اصطلاحات مبل و کاناپه استفاده می کنند، که کدام یک برای فضای شما بهترین است ، و چرا شما واقعاً باید این اصطلاحات مبلمان را به عنوان دو موجودیت جداگانه در نظر بگیرید. 

 

  • تفاوت بین مبل و کاناپه

در حالی که بسیاری از مردم به شما خواهند گفت که مبل ها و کاناپه ها یکسان هستند، فیسال می گوید که اینطور نیست. از نظر تاریخی، بین «مبل» و «کاناپه» تفاوت وجود دارد و هر اصطلاح منشأ متفاوتی دارد. برای اهداف طراحی، فیسال بین این دو تفاوت قائل است، حتی اگر بسیاری از مشتریانش از آنها به جای یکدیگر استفاده کنند.

وقتی صحبت از اصطلاح “مبل” می شود، فیصل معتقد است که احساس طراحی محورتر و ظرافت را منتقل می کند. او می‌گوید: «احساس می‌کنم این کلمه بیش از حد مورد استفاده در صنعت طراحی است. طراح تمایل دارد مبل را به عنوان یک مبلمان معمولی تری در نظر بگیرد. “وقتی کلمه “کاناپه” را می شنوم، به چیزی بزرگ، پرپر و غیر رسمی فکر می کنم.

 

  • آیا مبل یا کاناپه برای فضای شما بهترین است؟

اگر از «مبل» و «کاناپه» به جای یکدیگر استفاده کرده اید – یا یکی را بر دیگری ترجیح می دهید – تعاریف فیسال را در نظر بگیرید. تمایز این دو می تواند هم در برنامه ریزی فضای شما و هم هنگام صحبت با متخصصان صنعت طراحی کمک کند.

برای فضاهای معمولی، جایی که بالا گذاشتن پاها نه تنها مجاز است، بلکه تشویق می شود، یک کاناپه با کوسن های مخملی بهترین گزینه است. اینکه یک نسخه روکش دار، یا کاناپه ای با بازوهای گرد و پاهای باز را انتخاب کنید، بستگی به استایل شما و میزان آرامشی که می خواهید با وسایل خود داشته باشید دارد. کاناپه یک گزینه عالی برای اتاق هایی مانند دفاترو پاتوق های زیرزمین است.

مبل ها، میز قهوه، برای فضاهایی که در آن مکالمه و بحث های روزمره برگزار می شود، ایده آل هستند. اتاق‌های نشیمن رسمی و مواردی از این دست همگی ملاک اصلی برای جذابیت یک مبل هستند.

 

  • نحوه تعیین محل قرارگیری مبل

البته، شما همیشه می توانید به استفاده از عبارت مبل و کاناپه به جای یکدیگر ادامه دهید. هیچ کس شما را مجبور نمی کند که در وسط جمله مکث کنید تا مشخص شود که از کدام وسیله صحبت می کنید.

از آنجایی که کاناپه به عنوان یک تکه معمولی تلقی می شود، اغلب اوقات قرار نیست نقطه کانونی یک اتاق یا خانه باشد. از سوی دیگر، یک مبل می تواند وزن بیشتری را در طراحی خود نگه دارد، چه از طریق پشتی خمیده زیبا، چه شبح چشمگیر یا رنگ های مد روز. از قرار دادن این مبل های رو به جلو در جلو و وسط نترسید. کاناپه‌ها می‌توانند فضای بیشتری را در یک اتاق طلب کنند و به دلیل جذابیت راحت خود، وزن خاصی به آن بدهند.

مشخص کردن معنای آنها برای شما و فضای شما می تواند به شما کمک کند دقیقاً تعیین کنید که می خواهید خانه شما چگونه به نظر برسد . آیا شما بیشتر طرفدار یک مبل راحتی هستید یا ظرافت مبل را ترجیح می دهید؟ باز کردن این سوالات ممکن است باعث رفع سردرگمی در طراحی خانه شما شود. چه کسی می دانست که چنین بحثی می تواند پاسخ بسیاری از سؤالات زیبایی شناسی را داشته باشد؟

 

 

منبع :   www.bhg.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *